Щастието и лудостта на наивника

Изображение
Шекспир е казал: „Винаги се чувствам щастлив. Знаеш ли защо? Защото не чакам нищо от никого. Да чакаш винаги боли. Животът е кратък. Затова обичай живота, бъди щастлив и винаги се усмихвай.“ Докато слушах романтична джаз колекция, размишлявах над думите на този леко луд и вечно щастливо влюбен гений – Шекспир. В тях има наистина много истини, които обаче не всеки разбира, защото не всеки иска да ги приеме. Много хора имат очаквания, които прехвърлят върху всички около себе си под формата на обвинения, че са „нагли“, „безотговорни“, „несериозни“ и т.н. Списъкът е дълъг и всеки може да си го оформи сам, ако честно погледне в сърцето си. Така или иначе, болка във взаимоотношенията винаги има – заради разочарования, гледане през различна призма и личностна мотивация, за която няма своевременна информираност. Честа причина за това е страхът от само-заявяване или от загуба на приятелство или партньорство. Истината обаче е много проста – когато един човек не събира смелост да заяви се...

На Път за Пустинно Сафари

На някои хора не им е писано да се обвържат и създадат семейство в живота си, но пък имат друго важно призвание. Ето защо, днешният ми пост е вдъхновен от Гертруд Бел. За нея е написан много хубав пост относно личния й живот в една популярна българска страница и се казва "Гъртруд Бел" - Дъщерята на пустинята. В моя пост ще се концентрирам по-скоро над тема, която ми е болна в последно време - за необвързването.

 Иначе с него се свиква, но пък емоционалният път е сериозен, а моделът на поведение води до създаването на популярните "силни жени," които в повечето случаи са сами, но имат важна житейска мисия - да водят други хора по пътя към просветлението, да им предават опита си и да разкриват през какви чувства минават, както и действията, които предприемат за да продължат напред в живота си.

Не подкрепям самите жени, защото сама жена става мъж, но поради липсващи мъже, които да поемат отговорност за семейство и важни неща в живота и света, мисля, че няма голям избор за изпълнител със съответните действия. 

За себе си ще кажа,  че и аз влизам в категорията "силна жена" и не се гордея с факта, че "И сам войнът е войн," но пък може би това е за добро в този момент на живота ми. Понякога боли, често плача в мълчание и тишина, без нито звън на телефон, но пък насреща като няма никой да слуша, се свиква и човек намира дарби в себе си, които не е предполагал, че има.

Една колежка ми каза преди време като бяхме на любимата ми солна стая, че "Не всеки става за семейство" и вероятно е права. Но, въпреки цялата тежест от самотата сред другите и  в къщи, разбрах, че с моя пример и думи променям много животи и вдъхновявам другите, което си е сериозно успокоение. Вероятно това е и моята мисия, което ме връща към миналото. Тогава си мечтаех да бъда "пътешестваща писателка." 

Уви, бях стопирала тази мечта по много причини, сред които миналото ми провалено съвместно съжителство и неуспешни връзки след това. И детето ми  има повече нужда от мен към момента., а в живота всичко е до приоритети. Затова и аз ценя много хората, които имат отношенията ни като приоритет. За другите "Каквото повикало, това се обадило." 

Всъщност е въпрос на време да се върна към мечтата си, защото нямам причини вече да не я осъществя. Понякога семейният живот е ограничаващ и визирам всички, които са женени или омъжени и имат деца. А може би всичко е въпрос на организация и правилна семейна система, както се говори в личностното развитие. Не се наемам да го обсъждам в дълбочина, защото определено личният ми пример е доста различен от гореописаното.

Тук и ще вметна, че вероятно наистина, когато човек е необвързан, може да последва мечтата си на 100 %, а може би е възможно и ако с партньора са на 1 вълна, но това на мен не ми се е случвало и няма смисъл да го коментирам. Всичко, което пиша е на база личния ми опит и факти. Другото ще е лъжлива история.

Дълго време се чудих защо харесвам ролеви модели като Гъртруд Бел или Дейна Скъли в живота ми. Сега вече знам. Възможно е да не ми е писано да съжителствам с мъж и затова вече съм изживяла всичките истински любови, точно както гореспоменатата писателка. Иначе семейство си имам - дъщеря ми, племенника, родителите и сестра ми. 

Харесвам в Гъртруд Бел, че е спечелила уважението на мъжете в арабския свят и е отворила очите на много хора, че на земята има множество култури, традиции и места за откриване. Затова и аз си поставих за цел в близкото или не чак толкова бъдеще, да отида на пустинно сафари. Може би ще усетя част от Гъртруд Бел там. А и винаги е добре човек да се движи и понеже нямам други ангажименти, съм решила да пътувам при всяка възможност с детето ми. Важно е да измисля и план за финансите си, защото те са важна част от цялото нещо.

Наблюдавайки моите ролеви модели жени, виждам, че всъщност е важно да живееш заради себе си и всичко останало да се напасва към битието. Това осъзнаване ми даде нужната мотивация да продължа с писането на книгите си и да се насоча и към други мои цели, защото само това ми остава да правя като нямам връзка - да пътувам с детето и да ходя по спа процедури.

Но да се върна към Гертруд Бел. Тя е написала книгата "Пустинната кралица", по която има филм, който е много добре направен и аз попаднах на него през 2023 година. Много се впечатлих, защото аз рядко гледам телевизия и филми въобще извън киното. Имам доста ангажименти и е сложно да отделя час или два за екранни забавления. Правя го само петък и събота, когато с дъщеря ми имаме време и можем да се наспим сутринта. Нашият ритуал е да гледаме филм в къщи на телевизора и да ядем пуканки.  

За други идеи за семейни ритуали, които съм обсъждала с мои приятелки за техните семейства ще напиша по-нататък.

Всъщност идеята на поста ми е да споделя, че човек като няма връзка, значи не му е времето или може би му е писано да прави по-големи неща в момента за другите хора. Вярно е, че е тъжно, но пък тъгата винаги може да се превърне в сила, както аз съм правила и продължавам, когато пиша поезия и разкази. Най-силните ми стихове и разкази на български и английски са написани в депресивно състояние и с много болка, през която съм минала самостоятелно

Вече съм преживяла почти всички възможни неща в личен и професионален план, но винаги има какво да науча. Затова си слагам Зумба маратонките и поемам на пътешествия с ключовата ми фраза "Като нямам мъж, имам пътища."

Иначе ще си остана с мечтата за пустинно сафари. А то със сигурност би ми донесло нови умения, знания и емоции. Също и задоволство, че съм осъществила свое желание.





Коментари