Щастието и лудостта на наивника

Изображение
Шекспир е казал: „Винаги се чувствам щастлив. Знаеш ли защо? Защото не чакам нищо от никого. Да чакаш винаги боли. Животът е кратък. Затова обичай живота, бъди щастлив и винаги се усмихвай.“ Докато слушах романтична джаз колекция, размишлявах над думите на този леко луд и вечно щастливо влюбен гений – Шекспир. В тях има наистина много истини, които обаче не всеки разбира, защото не всеки иска да ги приеме. Много хора имат очаквания, които прехвърлят върху всички около себе си под формата на обвинения, че са „нагли“, „безотговорни“, „несериозни“ и т.н. Списъкът е дълъг и всеки може да си го оформи сам, ако честно погледне в сърцето си. Така или иначе, болка във взаимоотношенията винаги има – заради разочарования, гледане през различна призма и личностна мотивация, за която няма своевременна информираност. Честа причина за това е страхът от само-заявяване или от загуба на приятелство или партньорство. Истината обаче е много проста – когато един човек не събира смелост да заяви се...

Нощните пеперуди - Хайку



Луната изгрява в хаотичния конус

На нощното небе с любовта към мрака

Изпълнен с пеперудите на синия вятър.

П.П. - Хайку е японска форма на поезия. Тя е популярен и къс жанр. Изразява най-често моментна мисъл, нещо като проблясък в съзнанието на поета. Той винаги свързва с думите ситуации, през които е минал или  с които му предстои да  се сблъска. Понеже поетите имат емоционално и развито въображение, често пъти написаните редове звучи безсмислено, но далеч не е така.

В Хайку поезията има много символика, защото азиатската култура по принцип е пълна със символи и намира ясно обяснение във връзките между хората, ситуациите и заобикалящата ги природа.

Моят стих е свързан с трансформация, несбъднати мечти към момента, но  и успешно осъществени желания с план за действие, разбира се, макар и генерален.

Луната се свързва с жената, душата и най-вече с моето житейско мото "Предпочитам да съм луната в живота ти, за да видя най-тъмната ти страна и да остана до теб." Конусът е ограничено мислене във всички насоки, създадено от "Не мога", "Не искам", "Не разбирам" и т.н. 

Пеперудите са символ на промяна чрез болка - от какавида към пеперуда, а това е дълъг и болезнен процес. Синият вятър е преследването на илюзии. Нощното небе и любовта към мрака са свързани с избора на "тъмната страна", защото има хора, които винаги обичат да са извън светлината на прожекторите и да не се набиват на очи. 

Такива личности, които действат тихо и не търсят внимание, но пък разбират кой всъщност може да чете през тишината им. Това е основата на истински дълбоки отношения - да се чете мълчанието и да се приеме мрачната страна на човек. 

Страхливите хора не градят мостове и приятелства като цяло и аз не правя безцелни неща да опитвам да променя онези, които не искат да се променят с думите или действията си.

****

В „Многоточия“ продължават историите, които мълчим, но никога не напускат сърцето.
В „Mori Monologues“ шепнат онези вътрешни гласове, които се осмеляваме да чуем само насаме.

Ако е време, те ще те намерят.
👉 Закупи ги тук.





Коментари