Щастието и лудостта на наивника

Изображение
Шекспир е казал: „Винаги се чувствам щастлив. Знаеш ли защо? Защото не чакам нищо от никого. Да чакаш винаги боли. Животът е кратък. Затова обичай живота, бъди щастлив и винаги се усмихвай.“ Докато слушах романтична джаз колекция, размишлявах над думите на този леко луд и вечно щастливо влюбен гений – Шекспир. В тях има наистина много истини, които обаче не всеки разбира, защото не всеки иска да ги приеме. Много хора имат очаквания, които прехвърлят върху всички около себе си под формата на обвинения, че са „нагли“, „безотговорни“, „несериозни“ и т.н. Списъкът е дълъг и всеки може да си го оформи сам, ако честно погледне в сърцето си. Така или иначе, болка във взаимоотношенията винаги има – заради разочарования, гледане през различна призма и личностна мотивация, за която няма своевременна информираност. Честа причина за това е страхът от само-заявяване или от загуба на приятелство или партньорство. Истината обаче е много проста – когато един човек не събира смелост да заяви се...

Нова Луна - Хайку под Коледната Звезда

Коледната елха напомня за време, когато тичаха деца

Покрай фурната, която стопляше бисквитената душа.

Тази година отново ще е същото, но като една нова луна.


От Wikipedia
Коледна звезда (също Поинсетия или Понсетия) (Euphorbia pulcherrima) е растение от семейство Млечкови. Родина на коледната звезда са тропическите райони на Мексико и Гватемала. Там тя се среща под формата на храсти с височина до 3 – 4 метра. Коледната звезда е традиционен коледен символ в Америка, Западна Европа, а от скоро време и в България.

Преди много години взимах всяка Коледа растението "коледна звезда", защото всички останали го правеха и исках да съм в час с модата. Дори не знаех как се отглежда. Последните три години прекратих тази си традиция, но все още винаги украсяваме с детето коледната елха. 

Днес импулсивно реших да си взема отново "Коледна звезда", но вече знам какъв е смисъла да имам това растение заради себе си. То дава някак си душа в дома и настроение.

Дадох си сметка колко обичам Коледа - вкъщи с детето, папагалите и рибите. Ще е първият такъв семеен празник за моето разнородно семейство. Щастлива съм, че моят папагал със счупен крак ще остане двукрак след определен период на възстановяване.  С дъщерята украсихме дори кафезите на птиците, стана много красиво.

Отново започнах да оценявам Красотата на Коледа, обичам всички тези семейни неща с украсите и мъфините, дават ми голяма доза спокойствие, че в крайна сметка съм добра майка, щом успявам да сплотя всички в къщи. Иначе ще сме с моите родители за Бъдни вечер, защото всеки семеен празник е скъпоценен и неповторим. Догодина никой не знае какво ще се случи.

Украсявайте си елхите с децата навреме, дори да е месец преди Коледа, както направихме у дома. Това е от най-важните моменти в семейния живот. Другото е суета.




Коментари